Rada Parafialna składa się z około 25 osób – radnych, przedstawicieli 15 miejscowości z terenu parafii p.w. Świętej Trójcy w Juchnowcu Kościelnym. Poszczególne wsie reprezentują jeden bądź dwóch radnych.
Spotkania odbywają się cyklicznie tj. kilka razy w roku.
Obradom przewodniczy Ksiądz Dziekan Andrzej Kondzior.
Miejscem spotkania jest Dom Pielgrzyma. Poprzedza je modlitwa w miejscowej świątyni. Tematyka rady dotyczy spraw gospodarczych i społecznych naszej parafii.
Rada stara się służyć poradą i pomocą w organizacji i przebiegu prac inwestycyjnych i rocznicowych.
Grupy parafialne
Rada parafialna
Rada duszpasterska
Rada Duszpasterska została powołana kilka lat temu z inicjatywy Księdza Dziekana Andrzeja Kondziora. Obecnie liczy ona 7 osób. Powołanie rady było odpowiedzią ludzi świeckich, na pragnienie księdza proboszcza, aby Kościół parafialny stał się miejscem harmonijnej i twórczej współpracy świeckich i duchownych. Zadaniem rady jest przede wszystkim świadczenie pomocy duszpasterzom w ożywieniu działalności pasterskiej lokalnego kościoła.
Stojąc na straży wartości rodzinnych, w sposób szczególny rada skupia się na animowaniu działań zmierzających do tworzenia środowiska małżeństw, dla których ważny jest rozwój rodziny przepełnionej Bożą miłością i siłą. Stąd pomysł na dziecięce Msze Święte, w których uczestniczą dzieci z rodzicami oraz cykliczne spotkania modlitewne w gronie rodziców i dzieci, oparte nie tylko na rozważaniu nauki Kościoła związanej z duchowością rodzin, ale także na tworzeniu kontaktów międzyludzkich. Dzięki nim przełamuje się anonimowość i wychodzi poza mury świątyni, aby stawać się świadkami wiary w naszych środowiskach.
Ministranci
Liturgiczna Służba Ołtarza w naszej parafii to duszpasterstwo skupiające przede wszystkim chłopców, którzy pragną być bliżej Boga i Mu służyć. Samo słowo „ministrant” (łac.) wskazuje na tego, kto „służy” Bogu podczas najświętszej czynności, jaką może dokonać Kościół (por. KL 7). Obowiązkiem ministranta jest uczestnictwo we Mszy Świętej nie tylko niedzielnej, ale i w tygodniu. Ponadto ministranci podzieleni są na grupy wiekowe (kandydaci, szkoła podstawowa, szkoła średnia+) i w tym gronie odbywają spotkania formacyjne prowadzone przez animatorów.
Schola
Schola istniejąca przy naszej parafii skupia dziewczyny i chłopców pragnących śpiewem/graniem włączyć się do liturgii. Ten rodzaj aktywności młodych ludzi ma na celu oddanie chwały Bogu i uświęcenie wiernych (por. KL 112).
Muzyka, a zwłaszcza śpiew, jest nie tylko ozdobą uroczystej liturgii, ale jest jej integralną częścią. (Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II, 4)
Ruch Rodzin Nazaretańskich
Grupa Ruchu Rodzin Nazaretańskich powstała w parafii w maju 2011 roku. Opiekę nad grupą sprawuje ks. Dziekan Andrzej Kondzior. Animatorami są Grażyna i Andrzej Muraszkiewicz.
Co poniedziałek odbywają się spotkania ogólnodiecezjalne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. W programie jest Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami i konferencją.
W każdy czwartek odbywają się spotkania w parafii, na których odmawia się cząstkę Różańca Świętego, czyta i rozważa teksty dla grup dzielenia i na ich podstawie daje własne świadectwo.
Ruch Światło – Życie
Wspólnota Ruchu Światło-Życie istniejąca w parafii ma za zadanie uformować młodego człowieka, aby ten uznał Jezusa Chrystusa za swego Pana i Zbawiciela. Przez ciągłe zadawanie śmierci grzesznemu „staremu człowiekowi” i odradzanie się jako „nowy”, członek ruchu przyczynia się do budowania żywego Kościoła. Idea symbolu Oazy – krzyż „Fos-Zoe” – wskazuje na Światło Boże jako Dar z Nieba, które nadaje normy życiu jej członkom.
Duchowość Ruchu Światło-Życie ma swoje uzewnętrznienie w następujących praktykach:
- codzienne oddanie się Niepokalanej, Matce Kościoła i Chrystusowi Słudze;
- codzienne rozważanie Słowa Bożego, czyli Namiot Spotkania;
- rozważanie tajemnic różańca świętego;
- udział w modlitwie Liturgii Godzin;
- jak najczęstsze uczestnictwo w Eucharystii;
- stałe pogłębianie wiedzy religijnej;
- częsta spowiedź;
- abstynencja od alkoholu i tytoniu;
- uczestnictwo w oazie wakacyjnej;
- regularne uczestnictwo w dniach wspólnoty;
- cotygodniowe uczestnictwo w spotkaniach grupy formacyjnej lub w ramach diakonii.
Koła Żywego Różańca
W naszej parafii istnieją 34 Koła Żywego Różańca do Matki Bożej oraz 2 Koła Różańca do Boga Ojca.
- Biele – 2 KŻR kobiet,
- Brończany – 4 KŻR kobiet, 1 KŻR mężczyzn,
- Hermanówka – 1 KŻR kobiet,
- Janowicze – 2 KŻR mieszane,
- Janowicze Kolonia – 1 KŻR mieszane,
- Juchnowiec Dolny – 4 KŻR kobiet, 2 KŻR mężczyzn,
- Juchnowiec Dolny Kol. – 1 KŻR mieszane,
- Juchnowiec Kościelny – 2 KŻR kobiet,
- Lewickie – 5 KŻR kobiet, 1 KŻR mężczyzn,
- Lewickie Stacja – 2 KŻR kobiet,
- Lubejki – 1 KŻR kobiet, 1 KŻR mężczyzn, 1 KBO,
- Niewodnica Nargilewska – 1 KŻR mieszane, 1 KBO,
- Ogrodniczki – 1 KŻR kobiet,
- Rumejki – 1 KŻR kobiet,
- Wólka – 1 KŻR kobiet, 1 KŻR mieszane.
Każde KŻR posiada swego patrona. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca 510 naszych parafian spotyka się na wspólnej modlitwie rozważając tajemnice życia Maryi i Jezusa oraz Jego zbawczą mękę, śmierć i chwalebne Zmartwychwstanie.
Różaniec do Boga Ojca jest odmawiany w pierwsze czwartki miesiąca.
Ponad 1/5 parafian modli się codziennie do Boga w Trójcy Świętej Jedynego za wstawiennictwem Matki Bożej w intencjach Ojca Świętego, o pokój na świecie, za kapłanów i o opiekę nad nami i naszą parafią odmawiając dziesiątkę różańca. Zelatorzy zamawiają przynajmniej raz w roku Msze Święte w intencji żywych i zmarłych członków Kół Żywego Różańca.
Odnowa w Duchu Świętym
Przy parafii istnieje grupa Odnowy w Duchu Świętym, nosi ona nazwę „Nazaret”. Opiekunem duchowym jest ks. Dziekan Andrzej Kondzior. Spotkania odbywają się raz w tygodniu we wtorek. Na spotkaniu rozważamy słowo Boże, które odnosimy do swojego życia. Każde spotkanie jest uobecnieniem naszego serca i obecnością Pana. Staramy się uczestniczyć w życiu całej Odnowy Białostockiej oraz we mszach wspólnotowych, różnych rekolekcjach.
Domowy Kościół
Domowy Kościół istniejący w naszej parafii jest małżeńsko-rodzinnym ruchem w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. Duchowość tej wspólnoty kładzie nacisk na realizowanie drogi do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Codzienna modlitwa małżeńska, rodzinna czy osobista (tzw. Namiot Spotkania), comiesięczny dialog małżeński i praca nad sobą wzmacniają więzi małżeńskie, uświęcają je i stwarzają lepsze warunki do wychowania dzieci w wierze katolickiej.
Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki działa od 2009 roku. Opiekunami są w szkole podstawowej – pani Małgorzata Jabłońska, w gimnazjum – pani Agata Pućkowska. Koło skupia wolontariuszy – uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Oprócz spotkań formacyjnych zgodnie z zaleceniami Caritas Polska, wolontariusze biorą udział w licznych przedsięwzięciach. Działalność wolontariuszy daje wiele radości zaangażowanym uczniom, jak również opiekunom. Uwrażliwia młodych ludzi na potrzeby innych, co w dzisiejszych świecie jest bardzo potrzebne.